Založení klubu a jeho historie

Tělovýchovná jednota Sokol Dambořice byla založena v r. 1936. Až do roku 1959 ovšem oddíl vystupoval pod názvem SK Dambořice. Prvním předsedou oddílu byl mlynář Josef Levíček. Do soutěže vstoupil SK v r. 1936, kdy hrál v Bradově župě základní soutěž.

Od počátku svého působení se SK potýkal s problémem ohledně pozemku pro vlastní hřiště. Nabízené pozemky pro vybudování vlastního hřiště oddílu nevyhovovaly, proto se musel oddíl dohodnout na pronájmu hřiště u školy (tzv. Tyršovo hřiště). Toto hřiště ovšem fotbalistům také příliš nevyhovovalo a tak OÚ přidělil pozemek na zbudování hřiště v trati za mlýnem. Pozemek byl však nerovný a ani jeho rozměry nevyhovovaly požadavkům.

Po dlouhém jednání bylo v r. 1940 vybudováno nové hřiště na Zelnici, vedle bývalého koupaliště. V tomto roce slavilo mužstvo první úspěchy, neboť skončilo na 2. místě Bradovy župy. S poveřením Bradovy župy byly v té době V Dambořicích pořádány okrskové turnaje.

Návštěvnost těchto turnajů dosahovala počtu až jednoho tisíce diváků. Klubu se v této době dařilo jak po sportovní tak po hospodářské stránce velmi dobře. Během války přišli o život mnozí členové a hráči SK. Po osvobození prožívá oddíl těžké časy.

Sportovní činnost znovu ožívá až v padesátých letech pod vedením nového výboru v čele s Františkem Majtnerem, Josefem Hortvíkem, Matoušem Rozsypalem a Josefem Mrázkem. Začíná se budovat nové hřiště – na pozemku, kde se hraje kopaná dodnes. Hřiště bylo dokončeno v roce 1959.

V tomto roce se také mění název SK Dambořice na TJ Sokol Dambořice. Rozmach pokračuje až do poloviny šedesátých let, kdy se zakládá také „B“ mužstvo mužů. Po úspěšných létech ale nastává opět útlum, který vyvrcholí v r. 1975 kdy mužstvo mužů nebylo vůbec přihlášeno do soutěže. V soutěži zůstal pouze dorost a žáci.

O další rozkvět kopané v Dambořicích se zasloužilo až nové vedení v čele s p. Ludmilou Havelkovou, které zajištuje také povolení na výstavbu nových kabin. Slavnostní otevření nových kabin bylo v r. 1976 při příležitosti 40. výročí vzniku kopané v Dambořicích.

V tomto roce výbor opět přihlašuje mužstvo mužů do soutěže a mužstvo hned postupuje do III, třídy. Úspěchu dosahuje také dorost, který postupuje do okresního přeboru. V r. 1980 postupuje také mužstvo mužů do okresního přeboru. V r. 1984 je započato s obnovou travnaté plochy, naše družstva hrají celou sezónu na hřišti Žarošic.

Novodobá historie klubu

V novodobé historii bojují mužstva Dambořic v okresních soutěžích se střídavými úspěchy. Střídají se slabší roky, kdy mužstvo mužů padá až do IV. třídy s roky lepšími kdy hraje okresní přebor. Nyní hraje mužstvo mužů v okresním přeboru a snaží se bojovat o horní příčky této soutěže. Mužstvo je doplněno několika hráči z okolí Dambořic.

Mužstvo dorostu hraje momentálně 1.třídu. Největších úspěchů dosáhl dorost v r. 2006 postupem do krajské soutěže. V této soutěži se dorost udržel pět let. V současné době se mužstvo dorostu potýká s nedostatkem domácích hráčů, proto musí být mužstvo doplněno kluky z okolních klubů, které svůj dorost většinou vůbec nemají. V roce 2018 dorost opět vybojoval postup do kraje a hraje 1.třídu, skupinu C.

V mládežnických kategoriích úzce spolupracujeme s okolními kluby. V žákovské kategorii jsme mužstvo doplnili i kluky z okolních vesnic. Proto jsme byly schopni v minulosti přihlásit mužstvo starších i mladších žáků. Na základě dobrých výsledků nám byl před sezónou 2020/2021 nabídnut mimořádný postup do krajské soutěže. Tuto nabídku jsme přijali a naše mužstva st. a ml. žáků hrají krajskou soutěž již třetí sezónu. Z důvodu velkého počtu hráčů v kategorii ml. žáků a úzké spolupráci z oddílem SK Uhřice jsme se rozhodli do sezóny 2022/2023 přihlásit ještě B mužstvo ml. žáků. Toto mužstvo bude hrát okresní soutěž.

Snažíme se děti přivést k fotbalu v co možná nejmladším věku, proto už několik let u nás funguje také mužstvo přípravky. Do sezóny 2022/2023 budeme přihlašovat do okresní soutěže mužstvo mladší přípravky.